top of page

Past Events

Shift 01: April 20

John King & Joanna Mattrey

Anthony Coleman & Kevin Shea

Shift 02: April 27
Quartet or Two Duos (Ilgenfritz, Porter, Parnmongkol, Vítková)
Michael Foster & Ben Bennett

Shift 03: May 4

Samara Lubelski & Marcia Bassett

Mark Morgan

Shift 04: May 11 (POSTPONED!)
Seth Cluett

Michael J. Schumacher
Yasunao Tone 

Shift 05: May 18
Matt Sutton & Karla Schickele

Ned Collette

**Thursday, May 19** 8pm

Holland Andrews

Jessika Kenney & Eyvind Kang

Shift 06: May 25

John McCowen w. Laura Cocks, Dominic Coles

Henrik Nørstebø

Shift 07: June 1
Trio KAM: Michael Wimberly w. Adam Lane & Alexis Marcelo

Bill Nace & David Watson

Shift 08: June 8
CT::SWaM

Dani Dobkin/Matt Sargent

Gideon Crevoshay/Devin Greenwood


Shift 09: June 15
James Brandon Lewis
Steve Baczkowski

**Curated by Brandon Lopez**

Shift 10: June 22

Jason Kahn

Earth Tongues

Shift 11: June 29
Brandon Lopez & Nate Wooley
Cecilia Lopez

**Curated by Brandon Lopez**

Shift 12: July 5-9

Ian Douglas-Moore's Big Sine installation for pure tones tuned to the Shift space
July 6, 8pm: installation performance with Patrick Holmes, Danny Tunick

Hours & info

Shift 13: July 13
Lampshade (Chris Cochrane, Viv Corringham, Miguel Frasconi)

Fred Lonberg-Holm with Michael Attias, Mat Maneri, and Tom Rainey

Shift 14: July 20

Andrew Bernstein sextet (Andrew Bernstein, Jeff Tobias, Che Chen, Zach Rowden, Justin Frye, Henry Birdsey)

Lee Ranaldo & Michael Vallera

Shift 15: July 27

The Scene Is Now

God Is My Co-Pilot

Shift 16: August 3
J.R. Bohannon and Ryley Walker 
Ståle Liavik Solberg w. Sana Nagano, David Watson

Shift 17: Aug 10

Forbes Graham w. Cecila Lopez, Brandon Lopezgabby fluke-mogul, Tcheser Holmes, Mara Rosenbloom

Shift 18: Aug 17
Overflow Undertow, a variety show organized by lele dai:

Keiko Uenishi; Sam Newsome; Lucie Vítková; Many Many Girls; Bungey Colle and Banigold; Bradley Eros, Genevieve HK, and Benji Santos; Jin Mateo Kim, Shauna Steinbach, and Kimin Kim; Deadhouse

Thursday, Aug 18
Julien Ottavi and Katherine Liberovskaya's ELECTROPIXEL 12, a festival of emerging digital cultures and free electronic practices:

Phill Niblock and Katherine Liberovskaya; Hans Tammen and Dafna Naphtali; Jenny Pickett and Julien Ottavi; Gill Arno and lele dai

Shift 19: Aug 24
Michael J. Schumacher's "Room Pieces and Others" installation

4pm - 10pm
FREE

Shift 20: Aug 31

Gloatmeal (Matt Mitchell & Kate Gentile)

David First and Marc Edwards

Shift 21: Sept 7

Michaël Attias, Samuel Ber, Matt Mitchell

Nepenthae (Zach Layton, Raf Vertessen, Henry Fraser)

!!!!POSTPONED!!!!!

Saturday, Sept 10: 

"Media of the Masses: Cassette Culture in Modern Egypt"

Andrew Simon listening session & conversation with Erica Robles-Anderson

4pm, FREE

Co-hosted with Supplemental Space

More info

Shift 22: Sept 14

Marcia Bassett, Sandy Gordon, Ted Gordon
Jim Pugliese & Marco Capelli's IDR (Italian Doc Remix)


Shift 23: Sept 21 

Loren Connors

Jeff Fuccillo / Disturbed Strings
"Az Yashir" performed by Ayal Senior & GRAY/SMITH

Curated by Jay Sanders

Shift 24: Sept 28

Ikue Mori, Ned Rothenberg, Alex Waterman 
Che Chen, Talice Lee, Barry Weisblat, Alex Zhang Hungtai

Shift 25, Wed Oct 5:
EyeHigh (Matt Mottel, Tcheser Holmes, Aquiles Navarro, Jim McHugh)
GNR8RZ (Simon Hanes, Aliya Ultan, Calvin Weston, Anthony Coleman)

Shift 27, Wed Oct 12:
Henry Fraser

Robert Dick solo, & duet with David Watson
 

Shift 28, Wed Oct 19:
Marcela Lucatelli

Lauren Sarah Hayes

Shift 29, Thurs Oct 20:

Rush/Laird/Rahmé

Decimus

Tom Carter

Shift 30, Wed Oct 26:
Megha Rawoot 

Elliott Sharp


Shift 31, Sat Oct 29:

Honeychild Coleman

The Scene Is Now

 

Shift 32, Weds Nov 2:
Nava Dunkelman, Chuck Bettis
Human Rites (Jason Kao Hwang, Ken Filiano, Andrew Drury)

Shift 33, Sun, Nov 6 @4pm:

Talujon plays Petr Kotik's The Plains at Gordium

Shift 34, Wed Nov 9:

Seymour Glass

Rump State (Mark Charles Morgan, "GG" from Norway)

Shift 35, Sat Nov. 12:

The Dirt Whisperers

John King, Abe Speller

Shift 36, Wed Nov. 16:

Little Black Egg (Georgia Hubley)

Angel Dean, Sue Garner with Cheryl Kingan and Greg Peterson

Shift 37, Sat Nov. 19:

8:30pm

C. Spencer Yeh, Kwami Winfield

Thomas Dimuzio, Bob Bellerue

Shift 38, Wed Nov. 30: curated by Julia Santoli

Lorenz Lindner, Julia Santoli

Brandon Lopez, Cecilia Lopez

Fri, Dec 2: 

Listening party for Melvin Gibbs' Anamibia Sessions 1: The Wave

Shift 37, Sat Dec 3:

Anthony Coleman
Whit Dickey Root Perspectives record release with Tony Malaby, Matthew Shipp, and Brandon Lopez

Shift 38, Wed Dec 7:

Chris LiButti

Alan Courtis (of Reynols) (Argentina), Loren Connors

(solo + duo)

 

Thurs Dec 8, The Stone at Shift: William Winant

$15 each set

8pm Quintet:
Ikue Mori (electronics), Zeena Parkins (harps, keyboards), Shayna Dunkelman (percussion), Nava Dunkelman (percussion), William Winant (percussion)

9:30pm Trio:
Ava Mendoza (guitar), Ches Smith (drums), William Winant (percussion)

Shift 39-40, Fri-Sat Dec 9-10:

Catalytic Sound at Shift

8:30pm, Doors at 8pm

$25

Zeena Parkins, Sylvie Courvoisier, Nate Wooley, Chris Corsano, Ikue Mori, Lotte Anker, Cecilia Lopez, Fred Lonberg-Holm, Brandon Lopez, Ned Rothenberg (12/10), and David Watson (12/10)

Shift 41, Mon Dec 12, in partnership with Experimental Intermedia:
Tom Hamilton and Thessia Machado
Curated by Phill Niblock 

Shift 42, Wed Dec 14:

Shoko Nagai, Satoshi Takeishi

Phillip Greenlief, Angelica Sanchez, Tom Rainey

Shift 43, Thurs Dec 15, in partnership with

Experimental Intermedia:

Pauline Harris w. String Noise, Jesse Stiles, Katherine Liberovskaya 

Curated by Phill Niblock

Fri-Sat Dec 16-17,

Fri Ikue Mori (electronics), Brian Chase (drums), David Watson (bagpipes) at 8pm and Ikue Mori (electronics), Craig Taborn (piano), and Lotte Anker (sax) at 9:30pm, $15 per set.

Sat Ikue Mori (electronics), Zeena Parkins (harps, keyboard), Charmaine Lee (electronics, vocals) at 8pm and Ikue Mori (electronics), Sylvie Courvoisier (piano), Ned Rothenburg (reeds), and Lotte Anker (sax) at 9:30pm, $15 per set

Shift 44, Wed Dec 21: 

Wet Ink with Ingrid Laubrock and Tom Rainey

Shift 45, Wed Jan 4:  

Adam Lane, Alexis Marcelo, Michael Wimberly Trio 

Sunken Cages (Ravish Momin) solo + M. Wimberly guest 

curated by Michael Wimberly

Shift 46, Wed Jan 11: Pool
Multiple improv combinations (Anastasia Clarke, Marcus Cummins, Sandy Gordon, Matteo Liberatore, Matthew Ostrowski, Mariel Roberts, Kevin Shea & David Watson)


Shift 47, Wed Jan 18: 

The John King Trio w/Brandon Lopez (bass) & Michael Wimberly (drums) 

Lesley Mok (drums) - Solo Performance  

curated by Michael Wimberly 

Shift 48, Wed Jan 25: 

Tom Chiu & Michael Schumacher 

David Galbraith & Sergei Tcherepnin  

Thur, Jan 26:

You're With Stupid book release hosted by Supplemental Space at 6pm

Shift 50, Wed Feb 1

Ian Douglas-Moore, Eric Wong, Dominic Coles

Seth Cluett

8pm, Doors 7:30pm

Fri Feb 3

MARSHALL ALLEN & NYC ALL-STARS Benefit presented by Arts For Art (AFA)

Darius Jones, Isaiah Collier, Sam Newsome, Patrick Holmes, Milena Casado, Heru Shabaka-Ra, Gwen Laster, Gabby Fluke-Mogul, Brandon Lopez, Eriq Robinson - el, Janice Lowe, Fay Victor, Juan Pablo Carletti, & Lesley Mok

7pm & 9pm sets, doors 6:30pm​

 

Shift 52, Wed Feb 8
Matthew Shipp, Rob Brown, Whit Dickey
Marco Cappelli, Elliott Sharp, JT Lewis  
8pm, doors 7:30​

Fri Feb 10
AFA (Arts for Art) Brandon Lopez Residency:
Jessica Pavone and Tristan Krause (Record Release)
Brandon Lopez piano trio with Hans Young Binter (piano) and Tom Rainey (drums)
7pm & 9pm sets, doors 6:30pm

$15 in advance, $20 at the door

Shift 53, Sat Feb 11
Zafer Tawil

Elliott Sharp, Hélène Breschand​
 

Shift 54, Sun Feb 12
Guillaume Soula installation

Shift 55, Wed Feb 15

The Bridge Bass Quartet: Che Chen, Dave Hofstra, William Parker, Dave Sewelson

DrumsNButta

Shift 56, Thurs Feb 16
James Fei, John Bischoff
Keith Fullerton Whitman

Fri Feb 17
AFA (Arts for Art) Brandon Lopez Residency:
Michael Foster, Michael T.A. Thompson, John Blum trio

Brandon Lopez piano trio with Hans Young Binter (piano) and Tom Rainey (drums)

Shift 57, Sun Feb 19
Anna Schimkat installation

Shift 58, Wed Feb 22

Pool Improv 
Tom Chiu, Robert Dick, Lucie Vítková, Liz Kosack

8pm, doors 7:30

Fri Feb 24
AFA (Arts for Art) Brandon Lopez Residency:
Darius Jones, Shahzad Ismaily, Ryan Sawyer trio

Brandon Lopez piano trio with Hans Young Binter (piano) and Tom Rainey (drums)

Shift 59, Sun Feb 26

Dan Joseph Periodicity Piece #10 

Installation  5pm-8pm

Shift 60, Wed March 1

Mark Morgan

Excavation (Chris Cochrane, Nick Jozwiak, Shoko Nagai, John Thayer)

Shift 61, Thurs March 2

Record re-release show, co–presentation with Amish Records 

Samara Lubelski / Che Chen + Anaïs Maviel / PG Six

Fri March 3

(AFA) Compassion: A tribute to Connie Crothers

Sat March 4

Evergreen Review: The Uses of Translation: Hofmann-Kuroda, Ramadan, Wimmer

Shift 62, Sun March 5

Tania Chen Installation

Shift 63, Wed March 8

Michaël Attias

Chris Pitsiokos, Joe Morris, Kevin Murray

Fri March 10

Guess Work Ensemble performing Brian Eno's Discreet Music

Tues March 14

Experimental Intermedia: Luca Forcucci

Shift 64, Wed March 15

David First

David Watson and Sam Kulik

March 16th book release and show: 

Cisco Bradley's "The Williamsburg Avant-Garde"

Andrea Wolper, Virg Dzurinko, Talibam! with Yuko Otomo, Tamio Shiraishi, Marc Edwards' Slipstream Time Travel

Fri March 17

Experimental Intermedia: Elico Suzuki

Sun March 19

Experimental Intermedia: 

Screen Compositions: Edition 19:

curated by Katherine Liberovskay 

Shift 65, Wed March 22

Stephan Crump  

Ken Filiano, Shelley Hirsch, Hans Tammen

Thurs March 23

(Blank Forms) Still House Plants, Melvin Gibbs, and 7038634357

Fri March 24

(Blank Forms) Still House Plants, Dawuna, and Charles Curtis

Shift 66, Wed Mar 29

curated by Brian Chase (Chaikin Records)

Organs Obsolete

Tomas Fujiwara

Brian Chase/Anthony Coleman

Sun April 2

to and fro: Dave Burrell

Shift 67, Wed April 5

Matthew Ostrowski, Ted Moore

Raoul Björkenheim, Anders Nilsson

Sun April 9

to and fro: Sylvie Courvoisier

Shift 68, Wed April 12

Austin Larkin

Sean Meehan, Leslie Ross

Sat April 15,

Peter Kerlin

Jack Cooper's "Arrival"

(Sam Morrison, Jeff Tobias, Karen Waltuch)

Shift 69, Sun April 16

Eva Sidén

Shift 70, Wed April 19
CT::SWaM presents

Sari Carel
Mike Bullock
Claudia Robles-Angel

Thurs April 20
CT::SWaM Workshop

SEED 02:: Live Diffusion and Thresholds of Decentering

Sat April 22

Elliott Sharp Workshop

2-5pm

Sun April 23

to and fro: Alexis Marcelo

Shift 71, Wed April 26

Tropos (Phillip Golub, Mario Layne Fabrizio)

Mariel Roberts/ Tomas Fujiwara

Sat April 29

Eve Essex & Andy Cahill:

Today, I Will Be The Bread 

Soundtrack Release Party​

Sun April 30

to and fro: Anthony Coleman

5pm, doors 4:30pm

Shift 72, Wed, May 3

Dominic Coles

Billy Martin, Zoh Amba

Thurs May 4

Austin Williamson

"S. Angel," Nate Wooley, Brandon Lopez

Fri May 5

Tredici Bacci presents:

8pm: Anthony Coleman/ Tredici Bacci

10pm: Starla Online/ Tredici Bacci

Sat May 6

Kahil El'Zabar Quartet

Co presented with Blank Forms

7pm

Church of St. Luke & St. Matthew
520 Clinton Ave, Brooklyn, NY 11238

Sat May 6

Tredici Bacci presents:

8pm: Tredici Bacci

10pm: Stice/ Tredici Bacci

Sun May 7

Tredicci Bacci presents:

8pm: ZORN/HANES duo, Tredici Bacci, Jazz Lambaux

Wed May 10

"Arnaud R."

Sunken Cages x dragonchild

Thurs May 11

Marta Warelis (solo)

Marta Warelis and Chris Corsano

Tues May 16

Blank Forms presents:

Josephine Foster w Gray/Smith featuring special guest Louise Landes Levi

Wed May 17

Amirtha Kidambi/ Matteo Liberatore

Tcheser Holmes "Althea Quilombo"

Thurs May 18

DoYeon Kim

John Blum, William Parker

Wed May 24

Marija Kovacevic: Music for Broken Violins

Bearthoven

Thurs May 25

Chuck Roth

Hery Paz/Joe Morris/Tom Rainey

Wed May 31

Charmaine Lee

Premiere: Phil Niblock's "NuDaf" w/  Dafne Vicente-Sandoval (bassoon)

Thurs Jun 1

Caleb Michel

Darius Jones Quintet

Sat June 3

Just Intonation and the World of Secret Sounds

Workshop with David First

2-5pm

Sun June 4

to and fro: 

Aruán Ortiz

8pm, doors 7:30pm

Mon June 5

Improvising Orchestra workshop, with Huda Asfour

7-9pm

Tues June 6

Living Room: Kim Brandt/Walter Dundervill

7pm

Thurs June 8

Infrequent Seams at FourOneOne:

Katie Porter plays Johanna Beyer + Trio w/ James Ilgenfritz + Eli Wallace

Sara Bernstein + Stuart Popejoy duo

Time Phase Trio (Ty Citerman + Jen Baker + Shayna Dunkelman)

8pm, doors 7:30pm

Fri June 9

Living Room: Malcolm-x Betts/Pink Tacos

7pm

Sat June 10

Infrequent Seams at FourOneOne:

Alexis Marcelo + J D Parran + Daniel Carter trio

Anagram Ensemble: Andrew Drury + Thomas Buckner + James Ilgenfritz

Nicole Parks plays Aaron Jay Myers

8pm, doors 7:30pm

Sun June 11

Sean Meehan, Austin Larkin

Sawt Out (Mazen Kerbaj, Burkhard Beins, Michael Vorfeld)

8pm, doors 7:30pm

Mon June 12

Living Room: Nile Harris/Dyer Rhoads

7pm

​Tues June 13

Living Room: Tess Dworman/Kyle Dacuyan

7pm

​Wed June 14

Ben Bennett + Toshi Makihara

Kid Millions + Sarah Bernstein

8pm, doors 7:30pm

Thurs June 15

Graham Haynes

8pm, doors 7:30pm

Fri June 16
Vision Festival After Hours at FourOneOne:
co presented by Vision Festival and FourOneOne
11:30pm: James Brandon Lewis/Alexis Marcelo duo
12:30am: Vision AfterHours Open Improv Party led by gabby fluke-mogul and Ava Mendoza
Free for June 16 Vision Festival ticket holders
$5 to $30 sliding scale, pay what you can

Sun June 18

to and fro: Cooper Moore

5pm, doors 4:30pm

Sun June 18

Tim Berne, Matt Mitchell, Kate Gentile

Chloë Sobek

8pm, doors 7:30

​Tues June 20
Living Room: Juli Brandano/Ayano Elson

7pm

Wed June 21

Tom Chiu

Gerry Hemingway and Izumi Kimura

8pm, doors 7:30pm

Thurs, June 22
Living Room: Andros Zins-Browne/Ley

7pm

Fri June 23

Jazztopad Festival:

Ksawery Wojcinski & friends + Amir ElSaffar trio

8pm, doors 7:30pm

Sat June 24
Living Room: Jamar Roberts/Kennis Hawkins

7pm

Sun June 25

to and fro:

Cory Smythe

5pm, doors 4:30

Mon June 26

Huda Asfour: Improvising Orchestra Workshop

7pm-9pm

Tues June 27
Living Room: Anh Vo/Crackhead Barney

7pm

​Weds June 28

David Watson, Bob Bellerue

Luke Stewart/Edward Bear/Madison Greenstone

8pm, doors 7:30pm

Thurs June 29 
Living Room: Rebecca Patek/Molly Ross

7pm

Sat July 1

The Evergreen Review presents:

Evergreen Sex Machine:

a summer night of erotica and literature

Read more

7pm

Mon July 3

Huda Asfour: Improvising Orchestra Workshop

7pm-9pm

Weds July 5

MV Carbon

Ryan Sawyer, Lester St. Louis, Wendy Eisenberg

8pm, doors 7:30pm

Thurs July 6

Isabel Crespo Pardo's el rostro (des)cubierto

with Warp Duo

Sun July 9 - Tues July 11

Brandon Lopez, Fred Moten, Gerald Cleaver residency

Act 1 Sun, July 9: Darius Jones solo

Act 1 Mon, July 10: Ingrid Laubrock and Cecilia Lopez

Act 1 Tues, July 11: Matt Nelson solo

8pm, doors 7:30pm

Thurs July 13

Sandip Bhattacharjee

8pm, doors 7:30pm

Sun July 16
Workshop: Improvisation and Arabic Musical Aesthetics
with Huda Asfour 

 

Wed July 19
The Brooklyn Improv Orchestra

"Conducted Improvisation" 

(debut performance)
 

Wed Aug 9

Anthony Coleman + Yoona Kim

Zoh Amba + Rahul Carlberg + Chris Corsano

Wed Aug 16
David First’s Secret Sounds Workshop Orchestra

Wed Aug 23
Mat Maneri Quartet:
Mat Maneri, Lucian Ban, Randy Peterson, Brandon Lopez

Wed Aug 30

Alfredo Colón

Maldito Dinero

Fri Sep 8

William Parker is In Search of Enlightenment

William Parker LIGHT Ensemble

Sat Sep 9

Bahauddin Dagar
Church of St. Luke & St. Matthew
520 Clinton Ave, Brooklyn, NY 11238

Sun Sept 10

Booker Stardrum, Chris Williams

Alexis Marcelo + Buddy (Uptown Vinyl Supreme)

Wed Sept 13

Shelley Hirsch's New Work Listening Party

Moderated by Sarah Michelson

With support from the NYC Women's Fund for Media, Music and Theatre

Fri Sept 15

fLuXkit Premiere: A Night with Darius Jones

Sat Sep 16

William Parker is In Search of Enlightenment

William Parker LIGHT Ensemble

Sat Sep 16

Bahauddin Dagar
2220 Arts + Archives

Presented by Black Editions
2220 Beverly Blvd, Los Angeles, CA 90057

Tues Sep 19
Breath of Air - 2 sets
Brandon Ross, Charles Burnham, Warren Benbow

Wed Sep 20

Madison Greenstone

Forever 21 (Peter Evans, Andy Berman, Michael Ode)

bottom of page